Küresel sera gazları emisyonu bu sene 2,4 milyar ton azalarak 2019’daki seviyeden %7 geriledi. Bu durum, İngiltere merkezli bir üniversitenin araştırmasına göre şu ana kadar kaydedilen en yüksek düşüş. Araştırmacılar karbon emisyonunun 2021’de tekrar artacağını belirterek hükümetleri temiz enerjiye geçiş politikalarına öncelik vermeleri konusunda uyardı.

Earth System Science Data dergisinde yayınlanan bir rapora göre ise günlük emisyon Nisan ayında %17 oranında azalmıştı ancak şu an 2019’daki seviyelere yeniden yaklaştı. ABD ve AB, karbon emisyonlarında %12 ve %11 ile en yüksek oranda düşüşü gördü. Çin’deki düşüş ise sadece %1,7 oldu. Çin’in pandemi önlemleri yılın başlarında uygulanmıştı ve süre olarak daha kısa sürmüştü. Karbon emisyonundaki düşüşü ulaşımdaki düşüş tetikledi. Pandeminin en yoğun döneminde otomobil ve havayolu ulaşımı kaynaklı emisyon yaklaşık %50 oranında azalmıştı.

Karbon emisyonundaki bu tarihi düşüş atmosferdeki karbon yoğunluğunda çok ufak da olsa bir değişiklik yarattı. Ancak Norveç’teki Uluslararası Karbon Araştırması’nın yöneticisi Glen Peters emisyon miktarının 2020’de tarihi düşüşe rağmen halen 2012’deki seviyelerde olduğunu ve azalan miktarın son birkaç yüzyılda salınan karbondioksit miktarının yanında önemsiz kaldığını ifade etti. CNBC

Diğer İçerikler