Devlet destekli Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Çin’in Zhangjiakou şehri 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları sırasında bölgeye 655 hidrojen yakıtlı otobüs yerleştirecek.

Dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı olan Çin, karbon emisyonlarını azaltmak için yüksek teknoloji kullanarak “yeşil” bir Olimpiyatlara ev sahipliği yapma sözü verdi.

Ayrıca Pekin ve komşu şehir Zhangjiakou’daki tüm etkinlik mekanlarına doğal gaz, yenilenebilir enerji ve hidrojen gibi daha temiz enerji sağlanacak.

Alp disiplini kayak ve snowboard gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Zhangjiakou’da şu anda günde toplam 6 ton üretim kapasitesine sahip iki hidrojen tesisi ve sekiz hidrojen yakıt ikmali istasyonu bulunuyor.

2019’da şehir, önümüzdeki şubat ayında Kış Olimpiyatları başlamadan önce yıllık 100.000 ton veya günde 27,4 ton hidrojen üretim kapasitesi oluşturmayı hedefliyordu.

Çin hükümeti ve China National Petroleum Corp. (CNPC), Sinopec gibi enerji firmaları, Kış Olimpiyatlarını yeni nesil yakıtlar için bir vitrin yapmak istiyor. Bu itibarla hidrojen endüstrisini güçlendirmek için çabalıyor. Reuters

Diğer İçerikler