Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin CO2 emisyonlarını gayri safi yurtiçi hasıla artışına oranla azaltacağını açıkladı. Bunun pratik anlamı, insanlarının ve işletmelerinin tükettiği yenilenebilir enerji miktarını önümüzdeki her beş yılda bir %25 artırması gerektiğidir. Bu hedef doğrultusunda, Başkan Xi, Çin’in ürettiği toplam rüzgar ve güneş enerjisi miktarının katlanarak artacağını söyledi.

Yeşil elektrik kapasitesinin, on yılda 500 milyon kilovattan 1,2 milyar kilovata yükseleceği öngörülüyor. Bunu yapmak için, Çin’deki yerel yönetimlerin %20 enerji depolama kapasitesine ihtiyacı var. Çin, GSYİH’si ile ölçüldüğünde, Çin’in 2035’e kadar birim başına CO2 miktarını %65 oranında azaltması gerekecek. Başkan Xi, BM Genel Kurulu’nda ülkesinin 2030 yılına kadar en yüksek CO2 salınımına ulaşacağını ve 2060 yılına kadar karbon nötr olacağını söylemişti.

Çin’in karbon salınımını azaltma hedeflerini karşılaması için ihtiyaç duyacağı en önemli şeylerden birisi batarya depolama teknolojilerinin geliştirilmesi olacak. Forbes

Diğer İçerikler