Wood Mackenzei’nin yaptığı son araştırmaya göre, Çin’in 2060’a kadar sıfır karbon hedefine ulaşması için 5 trilyon$ yatırım yapması gerekiyor. Mackenzei’e göre, Çin’in 2050’e kadar artacak olan elektrik talebini temiz enerji ile karşılamasının yaratacağı ciddi bir yatırım maliyeti söz konusu.

Wood Mackenzei’den Prakash Sharma yaptığı açıklamada “enerjisinin %90’inini hidrokarbon kaynaklardan temin eden, yıllık 10 milyar ton üzerinde karbondioksit salınımı yaparak küresel karbon emisyonlarının %28’ini üreten bir ülke için sıfır emisyon hedefine ulaşmak çok büyük bir iştir” dedi. Wood Mackenzei’nin tahminlerine göre, Çin’in 2060’da sıfır emisyon hedefine ulaşması için, 2050’e kadar rüzgar, güneş ve depolama kapasitesini şu anki kapasitesinden en az 11 kat artıp 5040GW’a ulaşması gerekiyor. 2050’e kadar Çin’in toplam enerji tüketimi 2,5 kat artıp 18,835TWh’a ulaşacak.

Sharma açıklamasında “Çin’in sıfır emisyona ulaşma hedefi yolunda karşılaşacağı en büyük zorluk rüzgar ve güneş enerjisine yapması gereken büyük yatırımlar değil, daha çok enerji dönüşümünün yaratacağı sosyal tepkiler olacaktır” dedi. Çin dünyada en çok kömür tüketimi yapan ülke. Ekonomik ve sosyal dengeleri kömür sektörüne ve kömür enerjisine bağımlı birçok eyalet var, buralarda doğacak işsizlik ciddi bir problem yaratacaktır.

Çin’de sırf ulaşım ve sanayi sektörlerinin ürettiği toplam karbon miktarı (5,7 milyar ton) İngiltere ve ABD’nin saldığı toplam karbondioksit miktarı kadar. Bu doğrultuda Çin’in karayolu taşımacılığının tamamının elektrikli dönüşümünün sağlanması gerekiyor. Bugün Çin’de 4 milyon elektrikli araç mevcut. 2050’de Çin’de 325 milyon elektrikli aracın olması bekleniyor ki bu dönüşüm dünyanın en büyük petrol tüketicisi olarak Çin’in petrol talebinde büyük bir düşüşü de beraberinde getirecektir. Çin’in 2050’de günlük petrol talebinin 7 milyon varile kadar düşeceği tahmin ediliyor. 2050’e kadar hidrojen enerjisi üretiminin 5 kat artıp yıllık 150 milyon tonu bulması bekleniyor.

Kaynak: “China’s carbon neutrality bill could hit over US$5 trillion”, Woodmac.com

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler