Çin olmadan iklim değişimine küresel bir çözüm bulmak imkansız. IEA çalışmalarına göre, Çin’in enerji tüketiminden kaynaklanan karbon emisyon salımı 2019’da 2005 seviyesinin %80 üzerinde oldu. Çin Devlet Başkanı Xi’nin geçtiğimiz ay BM konuşmasında Çin’in 2060’da karbon nötr hale geleceğini açıklaması tarihi bir dönüm noktası idi. Fakat Çin’in 2060’da sıfır emisyon üreten küresel bir aktör haline gelmesi için muazzam bir ekonomik devrime ihtiyacı var.

Hali hazırda Çin küresel olarak en çok karbon emisyonu üreten ülke. Karbon emisyonlarının yaklaşık %28’ini Çin atmosfere salıyor. Çin milyarlarca ton kömür ve petrol tüketiyor, araştırmalar Çin’in sıfır emisyona hedeflenen takvimde ulaşmasını pek mümkün göstermiyor. Çin dünyanın en büyük araç piyasasına sahip ve hala araçların çok büyük bir çoğunluğu benzin ve mazotla çalışıyor.

Greenpeace Doğu Asya’dan Li Shuo, “Çin’in 2060’da sıfır karbon hedefine ulaşması için ekonomik sistemini muazzam bir şekilde tekrar dizayn etmesi gerekir” dedi. Çin enerji tüketiminin %58’ini hala kömürden karşılıyor ve geçen her yıl daha fazla kömür santrali inşa ediyor. 2019’da Çin 4 milyar ton kömür tüketti. Çin, toplam enerji tüketiminin %77’sini kömür ve petrolden karşılıyor. Çin’in petrol ve özellikle kömür tüketimi ve petrol ve kömür endüstrisine yapacağı yatırımların geleceği dünyanın ve Çin’in iklim zararsız hale gelmesi için çok hayati.

Kaynak: “China needs an economic revolution to deliver Xi’s ambitious climate agenda”, CNN

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler