Suudi Arabistan, Nisan ayında Çin’in en büyük petrol tedarikçisi statüsünü korudu. Çin gümrük verilerine göre, Suudi Arabistan geçtiğimiz ay Çin’e günde 1,57 milyon varil petrol gönderdi ve bu, Ekim 2020’den bu yana en düşük Suudi aylık ihracat hacmi oldu. Yine de dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, Nisan ayında ortalama 1,53 milyon varil olan Rusya’nın teslimatlarının önüne geçerek Çin’in en büyük ham petrol tedarikçisi olmaya devam etti.

Gümrük verilerine göre, Çin’in ABD’den ithalatı da Nisan ayında düştü, ancak Çin geçen yılın Nisan ayında ABD ham petrolü ithal dahi etmiyordu. Kilit tedarikçilerden yapılan sevkiyatlardaki düşüş, Çin’in günlük ham petrol ithalatında Nisan 2020’ye göre yüzde 0,2 azalışla günlük 10 milyon varilin altına düşmesine paralel olarak gerçekleşti.

Karşılaştırmak gerekirse, Çin mart ayında %21 artışla 11,69 milyon varil/gün ithalat yaptı. Nisan ayı başlarında analistler, rafineriler mevsimsel bakıma başladıkça petrol ithalatında bir yavaşlama bekliyorlardı. Yüksek petrol fiyatlarının, Nisan ayında petrol alımlarında bir toparlanmanın önüne geçmesi bekleniyordu.

Yine de Çin’in rafineri üretimi Nisan ayında yıllık olarak yüzde 7,5 artarak ham petrol işlemede sürekli bir toparlanma sinyali verdi, ancak hacimler geçen Kasım ayında görülen rekor seviyelerin altında kaldı.

Analistlere göre, yüksek petrol fiyatları ve stratejik rezervlerin kapasiteye yakın olma olasılığı, Çin’in hızlandırılmış ham petrol stoklamasının sona erebileceğini gösteriyor. Oil Price

Diğer İçerikler