Eurasia Grup’a göre Çin’in kömürden doğal gaza geçişi rekor seviyeye ulaşan doğal gaz fiyatlarında gözden kaçırılan büyük bir etken. Asya’da doğal gaz fiyatları COVID19’un yayılmasıyla geçen yılın ikinci çeyreğinde rekor seviyeye gerilemişti fakat Temmuz ayından bu yana %100’den fazla artış gördü. Fiyat artışının ana sebebi olarak Kuzey Asya’daki aşırı soğuk havalar gösterilmişti.

Avrasya Enerji, İklim ve Kaynaklar Direktörü Henning Gloystein, 2020’de Çin’deki milyonlarca evde ısıtma için kömürden doğal gaza geçildiğini tahmin ettiklerini ve bu geçişlerin çoğunun kış gelmeden hemen önce yılın son çeyreğinde gerçekleştiğini belirtti. Gloystein’e göre fiyatı rekor seviyelere çıkaran şey Çin’den gelen bu rekor talep. Gloystein soğuk havanın ve arz kesintilerinin de etkili olduğunu ancak geçen yıl 10 milyondan fazla hanenin ısıtma için kömürden doğal gaza geçmesinin gözden kaçtığını düşündüklerini ifade etti. Enerji şirketlerinin talepte böyle bir artışa hazırlanabilecek depolama alanı olmadığı için de talep arzı geride bıraktı ve fiyatları rekor seviyeye yükseltti.

Gloystein şirketlerin genelde yaz aylarında depo oluşturduklarını ve kışın bunları tamamlayarak kullandıklarını fakat Çin’den aniden gelen talebe yönelik kimsenin böyle bir hazırlığının bulunmadığını belirtti. Gloystein’e göre mevcut fiyatlar oldukça yüksek bir sıçramanın sonucu ve tam olarak zirvenin ucu, ancak soğuk mevsim sona erip ısınma talebi yakında düşeceğinden bu durum çok uzun sürmeyecek. CNBC

Diğer İçerikler