SİNGAPUR, 17 Ağustos (Reuters) – Devlet planlamacısı, dünyanın en büyük yenilenebilir ekipman üreticisi olan Çin’in, endüstri tarafından üretilen artan atık hacimleriyle mücadele etmeye çalışırken, yaşlanan rüzgar türbinleri ve güneş panelleri için bir geri dönüşüm sistemi kuracağını söyledi.

Çin, ekonomisini karbondan arındırmak ve kömüre olan bağımlılığını hafifletmek amacıyla rüzgar ve güneş enerjisi üretim yeteneklerini artırdı ve şimdi toplam rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesini geçen yılın sonunda 758 GW’dan 2030 yılına kadar 1200 gigawatt’a (GW) çıkarma hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

Devlet planlama ajansı, Çin’in on yılın sonuna kadar rüzgar türbinleri ve güneş panelleri için “temelde olgun” bir tam süreç geri dönüşüm sistemine sahip olacağını söyledi.

Fotovoltaik (PV) panellerin yaklaşık 25 yıllık bir ömrü var ve Çin’in resmi Science and Technology Daily gazetesi Haziran ayında yaptığı açıklamada, Çin’in projelerinin çoğunun zaten önemli aşınma ve yıpranma belirtileri gösterdiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji sektöründen kaynaklanan atık sorunu, giderek artan küresel bir endişe haline gelmiştir. Sadece güneş enerjisi projelerinden kaynaklanan toplam atık  Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından geçen yıl hazırlanan bir senaryoya göre, 2050 yılına kadar yılda 212 milyon tona ulaşabilir.

Kaynak: REUTERS

Diğer İçerikler