Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’de nükleer enerji alanından mezun olan ve Çin’de “Nükleer Enerji Bilimi ve Teknolojisi” alanında burslu yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için son başvuru tarihinin 3 Nisan olduğunu duyurdu.
Bakanlıktan yapılan duyuruya göre, Türkiye ve Çin arasında 2012’de imzalanan “Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair İşbirliği Anlaşması” çerçevesinde Çin’e öğrenci gönderme programı devam ediyor.
Türkiye’nin nükleer enerji alanında insan kaynağını geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve Türkiye Nükleer Enerji A.Ş. (TÜNAŞ) koordinatörlüğünde yürütülen programa girmeye hak kazanan 5 öğrenci Çin’in kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletinde bulunan Harbin Mühendislik Üniversitesi’nde “Nükleer Enerji Bilimi ve Teknolojisi” alanında yüksek lisans yapacak.
Başvuru şartları
Programa başvuru yapacak öğrencilerin en az 2,5 genel not ortalaması, ileri düzey İngilizce, matematik ve fizik bilgisine sahip, üniversitelerin ilgili bölümlerinden en geç Temmuz 2023’te mezun olması ve en fazla 35 yaşında bulunması gerekiyor.
Adayların öz geçmişlerini İngilizce ve pdf formatında, onaylı lisans not dökümlerini, İngilizce dil bilgisini gösteren uluslararası denkliğe sahip belgelerini ve niyet mektuplarını 3 Nisan’a kadar “tunas.hr@enerji.gov.tr” elektronik posta adresine eksiksiz iletmeleri gerekiyor.
Konaklama imkanı ve aylık 3 bin yuan burs
Programa hak kazanan öğrenciler, 3 yıl okul ücretinden muaf olacak. Başvuru ücretinin alınmayacağı yüksek lisans programında konaklama imkanı da Çin hükümeti tarafından sağlanacak.
Ayrıca öğrencilere sağlık sigortası, Çince dil kursu, gidiş ve dönüş uçak bileti ve aylık 3 bin yuan burs imkanı sağlanacak. Anadolu Ajansı

Diğer İçerikler