Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Çin’in rezervlerinden ham petrolü ihtiyacına göre serbest bırakacağını ve ülkenin petrol üreten ve tüketen ülkelerle yakın iletişim içinde olduğunu söyledi.

OPEC+ üreticilerinin daha fazla ham petrol üretim çağrılarını defalarca görmezden gelmesinin ardından ABD yaptığı açıklamada, Çin ve diğer Asya ülkeleriyle koordineli olarak stratejik rezervlerden milyonlarca varilin serbest bırakılmasıyla petrol fiyatlarının yükselişini frenleyebileceklerini açıklamıştı.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi Yetkilileri geçen hafta petrol stoklarının serbest bırakılması üzerinde çalıştığını doğrulamış, ancak ABD’nin talebi hakkında yorum yapmaktan kaçınmıştı.

Günlük basın brifinginde konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in ABD tarafından koordine edilen petrol stoku açıklamalarına katılıp katılmadığı konusunda bir kez daha yorum yapmaktan kaçındı. Zhao, “Çin tarafı, devlet rezervlerinden kendi gerçek ihtiyaçlarına göre bir ham petrol tahliyesi organize edecek” dedi ve ilgili bilgileri gecikmeden yayımlayacağını da sözlerine ekledi. Zhao, Çin’in petrol piyasasının uzun vadeli istikrarını sağlamak için iletişim ve iş birliğini sürdüreceğini söyledi. Reuters

Diğer İçerikler