Çin Sanayi Bakanlığı 2030 yılına kadar karbon taahhüdünü yerine getirmek için karbon emisyonlarını düşürme ve gelişmekte olan endüstrileri teşvik etme sözü vererek endüstriyel sektörlerin yeşil kalkınmasını amaçlayan beş yıllık planı açıkladı.

Dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı, karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar zirveye çıkarmayı ve 2060 yılına kadar “karbon nötr” olmayı hedefliyor.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), 2021-2025 dönemini kapsayan plana göre 2025 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını %18, enerji yoğunluğunu ise %13,5 azaltma hedeflerini yineledi.

Ayrıca MIIT çelik, çimento, alüminyum ve diğer sektörlerdeki kapasiteleri sıkı bir şekilde kontrol edeceğini, temiz enerji tüketimini artıracağını, çelik, çimento, kimya ve diğer endüstrilerde hidrojen enerjisi, biyoyakıtlar ve atık türevli yakıtların kullanımını teşvik edeceğini belirtti.

Bakanlık, planın ayrıca demir cevheri ve demir dışı gibi maden kaynaklarının “rasyonel” kullanımını teşvik etmeyi ve geri dönüştürülmüş kaynakların kullanımını geliştirmeyi de hedeflediğini açıkladı. Reuters

Diğer İçerikler