Çin, Avustralya’dan kömür ithalatına yönelik resmi olmayan yasağı nedeniyle yüksek bir bedel ödüyor. Refinitiv gemi takibine göre, Avustralya’dan ithalata getirilen kısıtlamalar geçen yılın ikinci yarısında yürürlüğe girdi ve Çin’in ithalatı, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 9,46 milyon tondan bu yılın ilk iki ayında neredeyse sıfıra düştü. Bununla birlikte, piyasanın resmi olmayan yasağa uyum sağlamasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı alternatif fiyatların yükselmesiyle, Çin’in ithal kömür tüketicileri daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldı.

ABD kömürü şu anda Avustralya’dan tedarik edilenden ton başına yaklaşık 39 $ daha pahalıdır ve bu, ABD’nin doğu kıyısından Çin’e olan daha uzun mesafe düşünüldüğünde daha yüksek nakliye maliyetleri de oluşturmaktadır.

Avustralya’dan ithalata getirilen kısıtlamalardan bu yana Çin’deki yerel koklaşabilir kömürün fiyatı da artıyor. Bununla birlikte, kısmen Avustralya dışındaki kaynaklardan yapılan ithalatın yüksek maliyetinin Çin yerel fiyatlarını yükselttiği görülmektedir.

Verilere göre Avustralya’nın ithalat payı Ocak-Şubat 2020’de %68,4’ten sıfıra inerken, Amerika Birleşik Devletleri %2’nin altından %9,1’e, Kanada ise %6,1’den %12,1’e yükseldi.

Şekil 1- Ülkelere Göre Çin Koklaşabilir Kömür İthalatı

Kaynak: “Column: China is paying a high price for its ban on Australian coal”, Reuters

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler