Brezilya Maden ve Enerji Bakanı Bento Albuquerque rekor düzeydeki kuraklığın hidroelektrik üretimini düşürmesi sebebiyle ülkedeki enerji krizinin önceden düşünülenden daha kötü olduğu konusunda uyarıda bulundu ve krizin derinleştiğini söyledi. Albuquerque, “Güneydeki yağışlı mevsim beklenenden daha kötüydü. Sonuç olarak, güneydoğu ve orta batıdaki hidroelektrik santrallerimizin rezervuarları beklenenden daha büyük bir azalma yaşadı.”  Hidroelektrik santrallerindeki su rezervleri şimdiden 91 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Albuquerque kuraklık sonucunda Brezilya’nın beş ayda Rio de Janeiro şehrinin tükettiği enerjiye eşit hidroelektrik üretimini kaybettiğini söyledi. Hidroelektrik, Brezilya’daki en büyük enerji kaynağıdır.

Bakan, Brezilyalıların krizi hafifletmek ve enerji kullanımını azaltmak için mümkün olan her şeyi yapması gerektiğini vurguladı. Albuquerque, federal hükümet kurumlarının elektrik tüketimini %20 oranında azaltmaya yönlendirildiğini söyledi.

Bakanlık, hükümetin kuraklık nedeniyle enerji fiyatlarını artıracağını ve etkilenen tüketicilerin 1 Eylül’den itibaren elektrik için ortalama %6,78 daha fazla ödeme yapacağını duyurdu. Reuters

Diğer İçerikler