Brezilya, mevcut hidrojen üretimini kademeli olarak yenilenebilir kaynaklara dayalı yeşil hidrojene dönüştürmek için bir gökkuşağı stratejisi benimsemeyi planlıyor. Hükümetin enerji araştırma şirketi Epe’de petrol, gaz ve biyoyakıtlar direktörü Heloisa Borges Esteves, “Gri hidrojen zaten Brezilya’nın gübre ve rafineri endüstrileri tarafından, çoğunlukla yakıt arıtımında kullanılan amonyak formunda üretiliyor” dedi.

Gri hidrojen, doğal gaz gibi fosil yakıtlardan üretilir. Mevcut tesislerde karbon yakalama sistemi eklemek gibi bazı değişikliklerle ürettikleri hidrojen, daha düşük karbon ayak izini gösteren mavi veya turkuaz renkler olarak yeniden sınıflandırılabilir. “Bu, şimdi hızlı ve ucuz bir şekilde yapılabilir,” diyen Borges, piyasada daha sürdürülebilir hidrojen biçimlerinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, Brezilya’nın zaten nakliye ve depolama altyapısına sahip olacağını ve yeşil hidrojene geçişi kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi. Epe, Brezilya’nın mevcut hidrojen kapasitesinin yanı sıra, Brezilya’nın hammadde olarak biyokütleden üretilen koyu yeşil hidrojende dünya lideri olma potansiyelinin haritasını çıkarıyor.

Enerji bakanlığında stratejik politika danışmanı olan Agnes de Costa’ya göre, gelişmiş ülkelerin aksine Brezilya’nın araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmak için kapsamlı hükümet kaynakları yok. “Mümkün olduğunca araştırmayı teşvik etmek için çok taraflı kurumlara güvenmeyi umuyoruz.” dedi.

Yatırımcılar ve eyalet hükümetleri, güçlü küresel talep beklentisiyle Brezilya’da geliştirilecek olan yeni hidrojen projelerine bir dizi yatırım duyurdu. Projeler şu anda önemli yenilenebilir enerji üretimi ve potansiyeli avantajına sahip olan kuzeydoğu Brezilya’daki Ceara eyaletindeki Pecem ve Pernambuco eyaletindeki Suape’ye odaklanıyor.

Avustralyalı Enegix ve Fortescue Metals, Fransız enerji şirketi Qair , İspanyol Iberdrola yan kuruluşu Neoenergia ve White Martins, Brezilya’da yeşil hidrojen üretimine yatırım yapma planlarını açıkladılar. Argus Media

Diğer İçerikler