BP’nin ortak güneş enerjisi girişimi Lightsource BP, 8,4 milyon evin ihtiyacına eşdeğer yeterli güneş enerjisi kapasitesi geliştirmek için 1,8 milyar dolar (1,3 milyar sterlin) değerinde bir finansman anlaşmasını imzaladı. Böylece 2025 yılına kadar küresel büyümesini iki katından fazla artırmayı öngörüyor.

Hızla büyüyen operasyon, başlangıçta 2023 yılına kadar toplam 10 gigawatt kapasiteli, neredeyse 3,4 milyon ev için yeterli olan güneş enerji kapasitesi hedeflemişti, ancak yeni fonlar, 2025 yılına kadar hedefini 25 GW’a yükseltmek için kullanılacak.

BP, hükümetler iklim eylemini hızlandırmaya hazırlanırken, büyük bir petrol şirketi için en iddialı yenilenebilir enerji hedeflerinden birini belirledi. Mevcut küresel gaz piyasası krizi, gaza olan bağımlılığı azaltmak için siyasi kararlılığı daha da güçlendirdi.

Güneş enerjisi, yaz aylarında elektrik santrallerini çalıştırmak için kullanılan gaz miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yıl boyunca gaz yerine depolanabilen ve kullanılabilen yeşil hidrojen de üretebilir.

Lightsource BP’nin kurucusu ve CEO’su Nick Boyle, Guardian’a, güneş enerjisi sanayisinin geleceğinin yeşil hidrojen talebine bağlı olacağını söyledi. The Guardian

Diğer İçerikler