Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, önümüzdeki COP26 iklim değişikliği zirvesinden önce iklim finansmanı konusunda bir anlaşmaya varılması ihtimalinin 10′da altı olduğunu söyledi. Boris Johnson Zor olacak ama insanların bunun dünya için çok önemli olduğunu anlamaları gerekiyor.” dedi.

Finansla ilgili tartışmalar, COP26′da kilit bir rol oynayacak. BM’ye göre, gelişmiş ülkeler daha önce “gelişmekte olan ülkelerde iklim eylemini desteklemek için 2020 yılına kadar ortaklaşa yılda 100 milyar doları harekete geçireceklerini” söylediler.

Geçen hafta OECD, gelişmiş ülkeler tarafından sağlanan ve harekete geçirilen iklim finansmanının 2019′da 79,6 milyar dolar olarak gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Bu, 2018′deki 78,3 milyar dolarlık rakama kıyasla bir artışı temsil ediyor, ancak yine de 100 milyar doların altında kalıyor.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, rakamlara tepki olarak yaptığı açıklamada, “2018 ile 2019 arasındaki genel iklim finansmanı hacimlerindeki sınırlı ilerleme, özellikle COP26 öncesinde hayal kırıklığı yaratıyor” dedi.

Cormann, “2020 için uygun şekilde doğrulanmış veriler gelecek yılın başlarına kadar mevcut olmayacak olsa da iklim finansmanı hedefinin çok altında kalacağı açık. Daha fazlasının yapılması gerekiyor.” dedi.

Johnson “Yüzyıllardır emisyon yayıyoruz ve gelişmekte olan ülkeler ‘peki, neden bu kadar büyük bir bedel ödeyelim?’ diyor. Dolayısıyla, bu ülkelerin yeşil dönüşüme geçişlerini sağlamak için yılda 100 milyar dolar destek olmamız gerekiyor.” dedi.

Birleşik Krallık’ın COP26 resmi web sitesinde, “Paris Anlaşması ve BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin hedeflerine yönelik eylemleri hızlandırmak için tarafları bir araya getireceği” belirtiliyor. CNBC

Diğer İçerikler