Dünya çapındaki enerji depolama kurulumları, 2030’un sonunda kümülatif 358 GW / 1.028 GWh’ye ulaşacak ve 2020’nin sonunda devrede olan 17 GW / 34 GWh’lik kapasiteden yirmi kat daha büyük olacak. Bu öngörü, sabit enerji depolamasının 262 milyar dolardan fazla yatırım gerektireceğini belirten araştırma şirketi BloombergNEF’in (BNEF) en son çalışmasında yer alıyor.

BloombergNEF’in 2021 Küresel Enerji Depolama Görünümü, 2021 ile 2030 yılları arasında küresel olarak 345GW/999GWh yeni enerji depolama kapasitesinin ekleneceğini tahmin ediyor ki bu rakam 2020’de Japonya’nın tüm elektrik üretim kapasitesinden daha fazladır.

ABD ve Çin, 2030 yılına kadar küresel enerji depolama tesislerinin yarısından fazlasına sahip en büyük iki pazar olacaktır. Diğer en iyi pazarlar arasında Hindistan, Avustralya, Almanya, İngiltere ve Japonya yer alacak. Destekleyici politikalar, iddialı iklim taahhütleri ve artan esnek kaynaklara duyulan ihtiyaç, bu bölgelerdeki ortak itici güçlerdir.

Bölgesel olarak, Asya-Pasifik (APAC) 2030 yılına kadar megawatt bazında enerji depolamasına öncülük edecek, ancak Amerika kıtası megawatt-saat bazında daha fazlasını inşa edecek, çünkü ABD’deki depolama tesisleri genellikle daha fazla depolama süresine sahiptir.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA), hedefleri net olan enerji depolama politikalarının ve teşviklerin olmaması nedeniyle şu anda geride kalıyor; bu, Avrupa’nın iddialı iklim hedefleri göz önüne alındığında şaşırtıcı olabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması, daha fazla fosil yakıt üreticisinin piyasadan çekilmesi ve batarya tedarik zincirinin daha yerel hale gelmesiyle bölgedeki büyüme hızlanabilir.

BNEF’in tahmini, 2030 yılına kadar inşa edilecek enerji depolamasının çoğunluğunun (%55’inin) enerji değişimi esaslı olacağını (örneğin, daha sonra serbest bırakmak için güneş veya rüzgar enerjisiyle üretilen elektriğin depolanması) öne sürüyor. Ortak konumlu yenilenebilir artı depolama projeleri, özellikle hibrit güneş ve enerji depolama projeleri, küresel olarak yaygınlaşıyor.

Hem konut hem de ticari ve endüstriyel olan müşteri odaklı batarya üretimi de istikrarlı bir hızla büyüyecek.

BNEF, evlerde ve işyerlerinde bulunan enerji depolamasının 2030 yılına kadar küresel depolama kurulumlarının yaklaşık dörtte birini oluşturmasını beklemektedir. Elektrik tüketicilerinin daha fazla kendi ürettikleri güneş enerjisi kullanma isteği ve yedek güç iştahı bu husustaki başlıca etkenlerdir.

Hızla gelişen batarya teknolojisi, enerji depolama pazarını yönlendiriyor. Rapor, endüstrinin birden fazla batarya kimyasını benimsediğini ortaya koyuyor. 2021’de ilk kez, lityum-demir fosfat (LFP)bataryalar nikel-manganez-kobalt (NMC) bataryalardan daha fazla kullanılacak. LFP, Çin’deki baskın rolü ve dünyanın geri kalanında artan penetrasyonu nedeniyle en az 2030 yılına kadar enerji depolama sektöründe ana lityum-iyon bataryanın alternatifi olacaktır.

Bataryaların yanı sıra, basınçlı hava ve termal enerji depolama gibi birçok teknoloji geliştirilmektedir. Bunların çoğu, bataryalara kıyasla daha uzun kullanım süresi sağlayabilir. Bununla birlikte BNEF, bataryaların, büyük ölçüde fiyat rekabet gücü, yerleşik tedarik zinciri ve önemli geçmiş performansları nedeniyle en azından 2030’lara kadar piyasaya hakim olmasını bekliyor. Yeni teknolojiler lityum iyon bataryalara alternatif olabilirlerse toplam büyüme daha yüksek olabilir. Smart Energy

Diğer İçerikler