ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü Alman mevkidaşına Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattına yönelik yaptırımların gerçek bir olasılık olduğunu ve bu konuda Amerikan muhalefetinde “belirsizlik” olmadığını söyledi.

Yetkililer ve diplomatlar Reuters’e verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Rus gazını Avrupa’ya sevk etme projesine pragmatik bir yaklaşım sergileyeceğini çünkü neredeyse tamamlandığını söylediler.

Blinken “Boru hattı inşaatı yapan firmaların ABD yaptırımları riskiyle karşı karşıya kaldıklarını açıkça belirttim. Boru hattı Avrupa’yı böler, Ukrayna ve orta Avrupa’yı Rus manipülasyonuna ve zorlamasına maruz bırakır, Avrupa’nın kendi belirlediği enerji hedeflerine aykırıdır.” dedi. Kremlin, Rus devlet enerji şirketi Gazprom tarafından yönetilen 11 milyar dolarlık bir girişim olan Kuzey Akım 2’nin ticari bir proje olduğunu, ancak bazı ABD yönetimlerinin projeye karşı çıktığını ve Avrupa’nın Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmaya söz verdiklerini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Polonya gibi Doğu Avrupa Birliği ülkeleri, Kuzey Akım 2’nin Avrupa ülkelerini manipüle etmek ve transatlantik bağlarını baltalamak için Rusya’nın ekonomik ve siyasi önlemlerinin bir parçası olduğunu düşünüyor.

Blinken, “Maas’a söylediğim şey, boru hattını tamamlamak veya onaylamak için faaliyeti izlemeye devam edeceğimiz ve bu faaliyet gerçekleşirse, yaptırımların uygulanabilirliği konusunda bir karar vereceğimizdi” dedi.  Ayrıca mesajı doğrudan Maas’a taşımanın, “sadece konumumuzu netleştirmek ve belirsizlik olmadığından emin olmak için” önemli olduğunu söyledi. Reuters

Diğer İçerikler