İngiltere’nin 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma hedefinde kalması için 2030 yılına kadar 40 GW güneş enerjisi kapasitesinin olması gerektiği ifade ediliyor. Solar Energy UK kuruluşu İngiltere’nin güneş enerji kapasitesi  2030 yılında iki katına çıkacağını ama net sıfır için üç katına çıkması gerektiğini belirtiyor.

Yeni bir raporda Solar Energy UK, böyle bir kapasite artışının sektör genelinde 13.000 yeni istihdam yaratabileceğini, 17 milyar sterlinlik ek ekonomik faaliyete yol açabileceğini ve aynı zamanda ulusal karbon emisyonlarını yılda 21,2 milyon ton veya yaklaşık %4,7 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor.

Raporda şunlar belirtiliyor: “COP26’ya altı aydan az bir süre kala, Hükümet üzerindeki baskı, açık deniz rüzgarında olduğu gibi güneş enerjisi ve diğer karasal yenilenebilir enerjilerde liderlik göstermesi için artıyor.”

Mevcut durum senaryolarının gereken kapasite artışını sağlayamayacağını kaydeden kuruluş, hükümeti, sektörün potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve konut, ticari ve kamu hizmeti ölçeğindeki pazarlarda hırsı artırmak için çok sayıda politika ve düzenleyici değişikliği uygulamaya çağırıyor.

Raporda ayrıca iyileştirilmiş bina standartları, evlerde ve kamu binalarında güneş enerjisi güçlendirmeleri için artan fonlar ve iyileştirilmiş güneş enerjisi çiftliği planlama tanımlarının gerekli ölçeğin büyütülmesine yardımcı olacağı vurgulanıyor.

Solar Energy UK İcra Kurulu Başkanı Chris Hewett yaptığı açıklamada: “Ülke genelindeki güneş enerjisi şirketleri, İngiltere’nin iklim taahhütlerini karşılamak için gereken büyümeyi sağlamak için güçlü bir konumda. Ancak Hükümet, net sıfır hedeflerine ulaşıldığından emin olmak için konuşlandırmayı hızlandırmak için şimdi harekete geçmelidir. İstihdam, ekonomik büyüme ve karbon emisyonlarında büyük bir azalma, hepsine ulaşılması mümkün. Güneş enerjisi uygun fiyatlı, güvenilir ve halk arasında son derece popülerdir. Birleşik Krallık’ta üretilen her ek güneş enerjisi birimi, bugün yaktığımız kömür ve gaz miktarını azaltıyor. İngiltere’nin yeşil ekonomik toparlanmasında daha büyük bir rol oynayabilir ve oynamalıdır.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler