Bingöl’de, Aşağı Kaleköy Barajı ve Hibrit Enerji Santrali’nde su ve güneşten 3 yılda yaklaşık 3 milyar kilovatsaat elektrik üretildi.

Genç ilçesi sınırlarındaki Murat Nehri’nde 2020’nin ilk çeyreğinde Kalehan Enerji Grubu tarafından faaliyete geçirilen Aşağı Kaleköy Barajı ve Hibrit Enerji Santrali’nde, hidroelektriğe entegre 1100 dönüm atıl arazide 200 bin fotovoltaik panel bulunuyor.

Hidroelektrikten elde edilen enerjinin hibrit teknolojisi kullanılarak güneş santraliyle birleştirildiği ve kurulu gücü 500 megavat olan tesiste, yaklaşık 200 bin panelden de 1 saatte 80 megavat üretim sağlanıyor.

Aşağı Kaleköy Barajı ve Hibrit Enerji Santrali’nde kurulduğu günden bu yana 3 milyar kilovatsaat elektrik üretildi.

“450 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir”

Daha yağışlı yıllarda üretim rakamlarını artırarak ülke kaynaklarının verimli şekilde kullanılması için katkıda bulunacaklarını söyleyen Keleş, “Aşağı Kaleköy tesisimizle hidroelektrik ve güneş enerjisinin toplam kapasitesi ile 450 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir.” ifadesini kullandı.

Dünyadaki gelişmeler çerçevesinde enerji arzının ve güvenliğinin öneminin anlaşıldığını belirten Keleş, ülke kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla Bingöl ili sınırları içindeki bu tesisle son 3 yıldır enerji sağladıklarını bildirdi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler