Warren Buffett’ın Pacific Corp’u ve Bill Gates’in TerraPower’ı, Wyoming’de gelişmiş bir Natrium nükleer reaktörü başlatmak için bir plan üzerinde güçlerini birleştirdi. Milyarder arkadaşlar Bill Gates ve Warren Buffett tarafından yönetilen enerji şirketleri, eski bir kömür santralinin sahasında ilk Natrium nükleer reaktör projesini başlatmak için Wyoming’i seçti.

Gates tarafından yaklaşık 15 yıl önce kurulan TerraPower ve Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’inin sahibi olduğu enerji şirketi PacifiCorp, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Natrium reaktörü tesisinin tam yerinin yıl sonuna kadar açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Geleneksel reaktörlerden farklı yakıtlarla çalışan küçük gelişmiş reaktörler, bazı kesimler tarafından, rüzgar ve güneş gibi kesintili güç kaynaklarını tamamlayabilecek karbon içermeyen kritik bir teknoloji olarak görülüyor.

Gates, projeyi Cheyenne, Wyoming’de başlatmak için düzenlediği basın toplantısında, “Natrium’un enerji endüstrisi için bir oyun değiştirici olacağını düşünüyoruz” dedi.

Proje, en yüksek güç talebi sırasında sistemin güç çıkışını 500 MW’a yükseltebilecek erimiş tuz bazlı enerji depolamalı 345 megavat sodyum soğutmalı hızlı reaktöre sahiptir. TerraPower geçen yıl tesislerin yaklaşık 1 milyar dolara mal olacağını açıklamıştı.

Geçen yılın sonlarında ABD Enerji Bakanlığı, Natrium teknolojisini sergilemesi için ilk finansman olarak TerraPower’a 80 milyon dolar verdi ve bakanlık, kongre ödeneklerine tabi olarak önümüzdeki yıllarda ek finansman taahhüt etti. TerraPower’ın Başkanı ve CEO’su Chris Levesque, demonstrasyon tesisinin inşasının yaklaşık yedi yıl süreceğini söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte, “2030’larda şebekede bu tür temiz enerjiye ihtiyacımız var” dedi. The Guardian

Diğer İçerikler