ABD’de yükselen faiz oranları nedeniyle Shell, EDP ve Engie ortaklığındaki Mayflower Wind projesinin ertelenmesi talebinde bulunuldu. Ülkenin Atlantik kıyısındaki deniz üstü rüzgar santrali projelerindeki aksamaların devam etmesi, Biden’ın 2030 itibariyle 10 milyon eve rüzgar enerjisi sağlama hedefi için risk oluşturuyor.

Enerji şirketleri Shell New Energies, EDP Renewables ve Engie, ortak olarak ABD’nin Atlantik kıyısının kuzeyinde yer almasını planladıkları deniz üstü rüzgar santrali projesi Mayflower Wind’in ertelenmesi talebinde bulundu.

Projenin avukatları Massachusetts eyaletindeki düzenleyicilere, son dönemde Fed’in agresif bir şekilde faiz oranlarını artırmasının Mayflower Wind projesine finansal olarak “kayda değer zorluklar” çıkardığını belirtti. Avukatlar ayrıca projenin üreteceği elektriğin satış sözleşmelerinin yapılmasından önce, diğer kurumlarla görüşmek için düzenleyicilerden zaman talebinde bulundu.

Bu durumun projede bir erteleme potansiyeli oluşturması, Biden’ın ABD’nin doğu kıyısındaki şehirlere temiz enerji sağlama stratejisindeki aksamalar zincirinin sonuncusu oldu. Şirketlerin tedarik zinciri aksamaları, enflasyon ve yükselen faiz oranları ile karşılaşması, Biden’ın 2030 itibariyle 10 milyon eve deniz üstü rüzgar santrallerinden enerji sağlama hedefini riske atıyor. BloombergHT

Diğer İçerikler