Başkan Biden’ın iklim değişikliği ile mücadelede kararlılığının gerçek ölçüsü, 2,2 trilyon dolarlık devasa altyapı harcama planına dahil ettiği temiz elektrik standardı olabilir.

Hedefi çarpıcı: 2030’a kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde %80 temiz elektrik. Ancak ayrıntılar belirsizdir. Ve başarısız olursa Biden’in B planı da öyledir. Hem aktivistler hem de akademisyenler için endişe verici olan bu belirsizliktir. Bu çevreler net bir destekleme planının olmaması, temiz bir elektrik standardının önemini artırdığını söylüyor.

Ekonomik danışmanlık firması Rhodium Group’un güç sistemi analisti John Larsen, temiz elektrik standardı Kongre’den geçmezse, bunun iklim politikası üzerinde baskı oluşturacağını söyledi.

Biden planındakiler büyük ölçüde başkanlık kararnameleri ve harcama teklifleridir. Bir sonraki başkan iklim politikası yerine fosil yakıt kullanımını tercih ederse, planın bu yönetiminin ötesine geçmesi olası değildir. 2030 yılına kadar elektrik şebekesinin %80’ini karbondan arındıracak olan temiz elektrik standardı farklıdır.  Bu standart Biden’ın iklim vizyonunu bir hedef olmaktan çıkarıp, bir zorunluluğa dönüştürür. Bunu Kongre’den geçirmek, gelecekteki bir yönetimin bu hedeften geri dönmesini çok daha zor hale getirecektir. Biden iki dönem için görevde olursa, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde eşi görülmemiş bir dekarbonizasyon oranı görecek ve bu da dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğu için yeni bir çıta oluşturacaktır.

Ancak şimdilik, temiz elektrik standardı Kongre boyunca belirsizliklerle ve yasalaşma yolunda büyük olasılıklarla karşı karşıyadır. Gözlemciler, bunun, yönetimin bir B planına ihtiyaç duyma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geldiğini söylüyorlar.

Tam olarak ne tür bir iklim harcamasının Kongre’yi geçebileceği sorusu Beyaz Saray ve kongre Demokratlarının önümüzdeki birkaç ay içinde altyapı tasarısı Kongre’den geçerken üzerinde çalışacakları bir konu olacak. Kongre, fosil yakıtların kullanımını kısıtlamak isteyen bir parti ile onları büyütmek isteyen bir parti arasında neredeyse eşit bir şekilde bölünmüş durumda.

Temiz bir elektrik standardı, Biden’in iklim politikasının “omurgası” olarak anılıyor. Ekonomiyi karbondan arındırma politikalarının, iklim çalışmalarını kesintiye uğratacak gelecekteki bir başkanın ömründen daha uzun ömürlü olmasını sağlamanın bir yolu bu. Savunucular, standardın 2035 yılına kadar karbonsuz bir şebekeye ulaşmada önemli bir kilometre taşı olduğunu söylüyorlar. Başkan Obama’nın, büyük ölçüde düzenlemeler ve idari emirlerle oluşturulmuş iklim politikasının çoğu, Başkan Trump tarafından rafa kaldırılmıştı. Biden bu durumdan ders almış gibi görünüyor ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerini hafifletmek için yeni bir rota çizmek istiyor. Demokratların Meclis ve Senato’daki çoğunluğunu kaybetmesinin beklendiği 2022 ortasından önce elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.

Bazıları olumsuz baksa da bazıları da temiz bir elektrik standardının kongreden geçebileceğini düşünüyor.  Stanford Üniversitesi’nde mühendislik profesörü ve düşük karbonlu enerji sistemleri uzmanı Sally Benson, Cumhuriyetçileri yabancılaştırmayacak onların tereddütlerini dikkate alacak ve ikna edecek çözümler üzerinde durulması gerektiğini ve temiz elektrik standardını daha esnek hale getirerek bunun mümkün olabileceğini söyledi.” İnsanların nükleer veya doğal gaza karbon yakalama kapısını kapatmak olarak gördükleri bir plansa, çok fazla itiraz ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyorum. Sıfır emisyona ulaşmak için belirli bir hedefi olan kapsayıcı bir plan yapılması gerekli. Bunu yapmanın tek bir yolu yok, yani tüm yenilenebilir enerji kaynakları olmalı. Bence ilerleme sağlamak için sanayiden çok fazla destek toplayabilecek şey bu” dedi.

Kaynak: “Biden’s Climate Bet Rests on Enacting a Clean Electricity Standard”, Scientific American

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler