ABD Başkanı Joe Biden, petrol şirketlerinin aşırı kârlarıyla ilgili olarak Kongre ile çalışacağını ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın büyük petrol endüstrisine yönelik eleştirileri yeni bir boyut kazandı.

Başkan Joe Biden, ABD petrol şirketlerinin aşırı kârlarıyla ilgili olarak Kongre ile birlikte çalışacağını ifade etti.

Biden, “Eğer petrol şirketleri üretim ve rafinaj kapasitesini yükseltmezlerse daha yüksek vergiler ve farklı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacaklar. Ekibim bizim ve diğerleri için uygun olan seçenekler konusunda Kongre ile birlikte çalışacak” ifadelerini kullandı.

Petrol şirketlerinin elde ettiği yüksek kârların Ukrayna-Rusya savaşından gelen beklenmedik katkının sayesinde olduğuna dikkat çeken Biden, bu şirketlerin tüketicilere destek olmadığını vurguladı.

Biden’ın ekstra kar eden enerji şirketlerine yönelik ek vergi çağrısı Exxon Mobil ve Chevron gibi şirketlerin geçen hafta açıkladığı üçüncü çeyrek bilançolarının ardından geldi.

ABD’li enerji şirketi Exxon Mobil’in geçen hafta açıkladığı finansal sonuçlarına göre, şirket yılın üçüncü çeyreğinde 19,7 milyar dolarlık rekor kar elde etmişti. Exxon Mobil’in geçen yılın aynı döneminde elde ettiği kar 6,8 milyar dolar seviyesinde kaydedilmişti.

Büyük petrol üreticilerinden Chevron’un karı da üçüncü çeyrekte yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 84 artışla 11,2 milyar dolara ulaşmıştı. BloombergHT

Diğer İçerikler