Wall Street’te son zamanlarda para kazanmanın en iyi yollarından biri fosil yakıt endüstrisine karşı bahis oynamak ve yenilenebilir enerji stokları satın almak oldu. İki saygın yatırımcı, Biden göreve geldikten sonra bu trendin hızlanacağına inanıyor.

Biden, ABD’yi fosil yakıtlara dayalı bir ekonomiden rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir ekonomiye dönüştürmek istiyor. Trump’ın ABD kömür ve petrol endüstrilerini destekleme yeminine rağmen, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye dönüşüm Trump yönetimi sırasında hızlandı. ABD Enerji Bilgi İdaresi, yenilenebilir enerjinin 2050 yılına kadar dünyada en çok kullanılan enerji kaynağı olacağını söylüyor.

IShares Global Temiz Enerji borsa yatırım fonu geçmiş 5 seneye göre iki katına çıktı fakat aynı dönemde Energy Select’te yaklaşık %50 düşüş gösterdi. Enerji fonu COVID aşısı haberlerinden sonra yükseliş gösterdi. Ekim ayının başlarında, ABD’nin en büyük yenilenebilir enerji şirketi olan NextEra Energy, Exxon Mobil Corp.’un piyasa değerini aşarak ABD’nin en büyük enerji şirketi oldu. Çok uzun yıllardır ABD’nin en büyük enerji şirketi olan Exxon, son 7 yılda piyasa değerinin yarısından fazlasını yitirdi. NextEra hisse senetleri ise aynı dönemde üç kattan fazla arttı. Florida merkezli yenilenebilir enerji üreticisi, şu anda 15 GW kapasite yenilenebilir enerji projeleri geliştirme aşamasında ve bu mevcut yenilenebilir enerji portföyünün tamamından daha büyük. Wall Street Journal

Diğer İçerikler