Geçtiğimiz yıl içinde özel şirketlere ve federal hükümet ağlarına yönelik bir dizi kapsamlı siber saldırı olmuştu. Colonial Pipeline’ın Doğu Kıyısı boyunca yaygın yakıt kıtlığına yol açan tüm sistemi felç eden bir siber saldırı sonrası Başkan Joe Biden güvenlik savunmalarını güçlendirmeyi amaçlayan bir Başkanlık Kararnamesi imzaladı.

Başkanın imzaladığı kararname, federal hükümeti ve özel sektörü, ABD güvenliğini tehdit eden “ısrarcı ve giderek daha karmaşık hale gelen kötü niyetli siber kampanyalarla” mücadeleye ortak olmaya çağırıyor. Biden’ın Başkanlık Kararnamesi, ülkenin siber güvenliğini modernize etmeyi amaçlayan bir dizi adım atıyor.

Başkan Kararnamesi ilgili haber, Colonial’ın boru hattı operasyonlarını yeniden başlattığını duyurmasından yaklaşık bir saat sonra geldi. Ancak şirket basın açıklamasında, yakıt dağıtımlarının normale dönmesinin günler alabileceğini açıkladı. Biden yönetimine “liderlikleri ve iş birlikleri için” teşekkür eden açıklamada, “Colonial mümkün olduğu kadar benzin, dizel ve jet yakıtını güvenli bir şekilde taşıyacak ve piyasalar normale dönene kadar bunu yapmaya devam edecek” denildi. Biden Enerji Bakanı Jennifer Granholm, haberi ilk olarak Colonial CEO’su Tim Felt ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından bir tweet ile paylaştı.

Başkan Joe Biden, çarşamba günü öğleden sonra Beyaz Saray’da, yönetiminin Colonial’a yönelik saldırı konusunda yakında “iyi haberler” paylaşılacağını ima etmişti.

7 Mayıs’ta Colonial Pipeline operasyonlarını durdurmuş ve federal kurumlara bir fidye yazılımı saldırısına uğradıklarını bildirmişti. DarkSide olarak bilinen siber suç örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırı, şirketi yaklaşık 5.500 mil uzunluğundaki boru hattını kapatmaya zorlayarak Doğu Kıyısının yakıt arzının neredeyse yarısını kesintiye uğrattı. CNBC

Diğer İçerikler