Beyaz Saray perşembe günü, Başkan Joe Biden’ın 2,3 trilyon dolarlık altyapı planının finansman yolu olarak, kurumlar vergisinin artırılması yerine akaryakıt vergilerinin yükseltilmesi fikrini reddetti. Biden’ın planı, kurumlar vergisi oranını %21’den %28’e çıkarmayı öngörüyor ve şirketlerin karlarını yurtdışına kaydırarak yurtiçi vergilerden kaçmalarını önlemek için başka vergi artışları ve politika düzenlemeleri öneriyor.

Çarşamba günü açıklanan vergi önerisine Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Ulusal Üreticiler Birliği dahil ticaret grupları ve ABD Ticaret Odası ve “Business Roundtable” gibi iş dünyası lobileri karşı çıktı. Oda ve bazı düşünce kuruluşları da dahil olmak üzere pek çok eleştirmen, bunun yerine akaryakıt vergilerinin artırılması gerektiğini açıkladı. ABD akaryakıt vergileri dünyadaki bu türde uygulanan en düşük vergilerdendir ve 1993’ten beri artırılmamıştır.

Basın Bakanı Jen Psaki perşembe günü Beyaz Saray’ın akaryakıt vergi artışını desteklemediğini açıkladı. Bu vergi, genellikle çalışmak için daha uzun mesafeler kat eden düşük gelirli Amerikalılar için daha ağır olacaktır ve Biden yönetimi, altyapı planı için yılda 400.000 dolardan az kazanan kimseyi vergilendirmemeye söz verdi. Neticede akaryakıt vergileri herhangi bir başkan için politik olarak riskli bir hareket olacaktır. Reuters

Diğer İçerikler