Beyaz Saray, OPEC ve müttefiklerini, daha fazla petrol pompalamayı reddetmeleri sebebiyle küresel ekonomik toparlanmayı riske attıkları gerekçesiyle suçladı. Bu, daha fazla fiyat dalgalanmasına yol açabilecek ve ABD’yi stratejik rezervlerinden ham petrolü serbest bırakmaya yönlendirebilecek jeopolitik bir hesaplaşmaya doğru götürüyor. Biden yönetimi, Suudi Arabistan ve Rusya’yı içeren OPEC+ koalisyonunun ABD de dahil olmak üzere büyük petrol tüketen ulusların üretimini artırma çağrılarını dikkate almamasının ardından “direnç ve kamu güvenini desteklemek için elindeki tüm araçları değerlendireceğini” açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Görüşümüz, küresel toparlanmanın arz ve talep arasındaki uyumsuzluktan etkilenmemesi gerektiğidir. OPEC+, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için bu kritik küresel toparlanma anında sahip olduğu kapasite ve gücü kullanmaya isteksiz görünüyor.” dedi.

Brent ham petrol fiyatı varil başına 81 dolar seviyesiyle ikiye katlandı. Bank of America, fiyatların daha da yükseleceğini ve Haziran 2022’ye kadar varil başına 120 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Yükselen petrol fiyatları gaz fiyatlarını artırıyor ve daha geniş anlamda enflasyonu körüklüyor, bu konuda duyarlı olan hane halklarına zarar veriyor ve kritik bir zamanda küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan, OPEC+’ı fiyatları düşürmeye yardımcı olmak için muslukları daha da açmaya çağırmıştı.

Perşembe günü OPEC+, artan üretim çağrılarına cevap vermek için acelesi olmadığını gösterdi. Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, “ABD ile ilgili olarak, evet, her düzeyde tartışıyoruz ve hala doğrusunu yaptığımıza inanıyoruz.” dedi.

Biden yönetimi yükselen fiyatlara karşı, birincil bir aracı var: 714 milyon varil depolama kapasiteli dünyanın en büyük yedek petrol arzı olan Stratejik Petrol Rezervi (SPR). Rezerv, Teksas ve Louisiana körfez kıyıları boyunca, yüzeyin 2.000 ila 4.000 fit altında derin yeraltı depolama mağaralarına sahip dört siteden oluşan bir komplekstir. Sadece ABD başkanı orada depolanan ham petrolün serbest bırakılmasını emredebilir.

Geçen ay Enerji Bakanı Jennifer Granholm, SPR’ye dokunmanın aktif olarak değerlendirildiğini öne sürmüştü. OPEC+ ile Beyaz Saray arasındaki çatışma, piyasanın önümüzdeki haftalarda sallantıda olmasına neden olabilir.

SPR’den petrol çıkarmanın fiyatlar üzerinde önemli bir etkisi olacağından şüphe etmek için nedenler de var. Goldman Sachs analistleri, 60 milyon varilin serbest bırakılmasının “sadece mütevazı ve geçici bir yardım olacağını” söyledi. SPR rezervinin kullanımı yılın sonunda Brent fiyatlarını varil başına sadece 3 dolar düşürebilir ve bu ise ABD kaya petrolü üreticilerini üretimlerini artırmaktan caydırarak 2022’de daha yüksek fiyatlara yol açabilir. CNN

Diğer İçerikler