Berlin merkezli bir girişim olan Made of Air, yeni bir karbon negatif termoplastik geliştirdi. Malzeme, Berlin’i çevreleyen kırsal kesimdeki ormanlardan ve çiftliklerden gelen atıklar kullanılarak geliştirildi. Made of Air olarak da adlandırılan malzeme %90 karbondur ve her bir ton plastik için iki ton CO2 depolar. Made of Air, atmosfere saldığından daha fazla CO2 depolaması bakımından karbon negatiftir. Mimarlar Allison Dring ve Daniel Schwaag, startup’ı 2016 yılında kurdular.

Malzeme, biyokütlenin oksijensiz bir fırında aşırı yüksek sıcaklıklara ısıtılmasıyla oluşturulan bir kömür formu olan biyokömürden oluşturulur. Piroliz adı verilen bu süreç, biyokütleyi sadece karbona indirger. Biyokömür yaygın olarak bir gübre olarak kullanılır, ancak karbonu atmosferden uzaklaştırmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için etkili bir araç olarak giderek daha popüler hale geliyor. Biyokömür yüzyıllar boyunca stabil kalır ve bu nedenle, çürüyen biyokütlenin kısa ömrünün aksine, karbonunu çok uzun bir süre atmosfere geri salmaz.

Yeni termoplastik şimdiden bir miktar kullanım görmeye başladı. Şirket kısa süre önce bir çift sınırlı sayıda karbon negatif güneş gözlüğü üretmek için giyim perakendecisi H&M ile ortaklık kurdu. Malzemenin bugüne kadarki en etkileyici gerçek yaşam uygulaması, Münih’te bir Audi bayisinin inşasında kullanılmasıdır. Bayi binasının, şirketin on dört ton karbon depoladığını iddia ettiği altıgen panellere preslenmiş yedi ton Made of Air ile kaplaması yapıldı.

Girişime göre, biyoplastiklerin gerçekçi bir şekilde uygulanabileceği beş ana alan var: kentsel altyapı, bina cepheleri, iç mekanlar, ulaşım ve mobilya. Şirket şu anda otomobiller için muhtemelen karbon negatif parçalar üretme ve ayrıca Made of Air mobilya olasılığı hakkında üreticilerle görüşüyor.

Made of Air, malzemesinin pratik uygulamalarının gezegen genelinde gözlemlenebilen hızlı kentsel büyümede bir rol oynadığını ve bu hızlı büyümenin iklim değişikliğini yavaşlatmada aktif bir rol oynamasını sağlamayı umuyor. Clean Technica

Diğer İçerikler