Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar TRT Haber’e konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Türkiye’nin Irak-Ceyhan boru hattıyla ilgili değerlendirme çalışmalarının son aşamaya geldiğini, çalışmaların tamamlanmasının ardından hattan akışın tekrar başlayabileceğini söyledi.

Bayraktar Suudi Arabistan’la kritik madenlerde işbirliği anlaşması imzaladıklarını söyledi. Bayraktar konuya ilişkin olarak “Suudi Arabistan Maden ve Sanayi Bakanı bizi ziyaret etti. Onlarla madencilik alanında önemli bir anlaşma imzaladık.

Bu anlaşmanın önemli unsurlarından bir tanesi kritik madenler denen dünyada herkesin üzerinde durduğu madenlerle ilgili iş birliğini içeriyor. Bunları en kısa sürede daha somut ortaklık anlaşmalarına da döndürmek istiyoruz. Özellikle onlarında bu yeşil hidrojen rüzgâr ve güneş projelerine olan ilgisini gördük. Suudi Arabistan’la düşündüğümüz 5 bin megavatlık bir kurulu güç hedefimiz var” açıklamasını yaptı.

Irak-Ceyhan petrol boru hattında Türkiye’nin hatla ilgili değerlendirme çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten Bakan Bayraktar, çalışmaların tamamlanmasının ardından hattan akışın tekrar başlayabileceğini söyledi.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler