Batı Avustralya hükümeti, eyaletin 2030 yılına kadar yeşil hidrojen üretmek için toplam 100 gigawatt’lık çarpıcı yeni rüzgar ve güneş kapasitesine ev sahipliği yapabileceğini ve bu rakamı 2040’a kadar ikiye katlayabileceğini açıkladı. Şaşırtıcı rakamlar, eyaletin hidrojen endüstrisi bakanı Alannah MacTiernan tarafından geçen hafta yapılan bir konuşmada dile getirildi ve bunları bir bağlama oturtacak olursak, Batı Avustralya şu anda bir gigawatt’tan daha az rüzgar ve güneş kapasitesine sahip ve tüm ülke, büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi ile ancak 10GW’dan biraz daha fazlasına sahip.

MacTiernan “Mevcut ve planlanan projeler dikkate alındığında, önümüzdeki 10 yıl içinde Batı Avustralya’nın hidrojen için 100 gigawatt’a kadar yenilenebilir enerji ürettiğini görebileceğiz ve bu 2040 yılına kadar 200 gigawatt’a yükselebilir.” dedi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bugün tüm ulaştırma ve ısınma hariç Avustralya enerji piyasasının büyüklüğü yalnızca 70 gigawatt civarındadır.

Batı Avustralya halihazırda, Andrew Forrest’in Pilbara’daki 40 GW planı, CWP’nin aynı bölgedeki 26 GW Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi gibi birkaç büyük rüzgar ve güneş enerjisi projesi ve daha küçük ama yine de önemli projeler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 yenilenebilir hidrojen projesine ve teklifine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte Siemens, BP ve diğerleri yeni projeler üzerinde çalışıyorlar.

MacTiernan “Yenilenebilir hidrojenin ticarileştirilmesini hızlandırmayı, teknik belirsizlikleri azaltmayı ve yerel tedarik zincirlerimizi ve üretim kapasitemizi geliştirmeyi planlıyoruz,” diyerek, elektrolizörler ve rüzgar türbini parçaları üretimi için yeşil çelik, yeşil alüminyumda büyük fırsatlar olduğunu da sözlerine ekledi. Renew Economy

Diğer İçerikler