Hindistan Başbakanı pazartesi günü COP26 iklim görüşmelerinde ülkesinin 2070’e kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefini ilan etti. Narendra Modi, Hindistan’ı iklim taahhütlerine “ruh ve lafzıyla” bağlı kaldığını savundu ve ülkesinin dünya nüfusunun %17’sini içerdiğini, ancak küresel emisyonların yalnızca %5’inden sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir COP yetkilisi 2030 vaadini memnuniyetle karşıladı, ancak Çin’in 2060 net sıfır hedefinin ötesinde olan 2070 hedefine şaşırdığını ifade etti. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Hindistan’ın 2070’i ileriye taşıyabileceğine dair umut olduğunu belirtti. Daha geçen hafta, şu anda dünyanın Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en büyük üçüncü sera gazı salan ülkesi olan Hindistan, net sıfır karbon emisyonu hedefi ilan etme çağrılarını reddetmişti.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği, net sıfıra ulaşmak için 2050 olarak bir hedef tarih belirlemişti; bu tarih itibariyle yalnızca ormanlar, mahsuller, topraklar ve yeni ortaya çıkan “karbon yakalama teknolojisi” tarafından emilebilecek miktarda sera gazı salacaklar.

Çin ve Suudi Arabistan’ın her ikisi de 2060 hedefi belirledi, ancak eleştirmenler bunların somut bir eylem olmadan büyük ölçüde anlamsız olduğunu söylüyor.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için dünyanın 2030 yılına kadar küresel emisyonları yarıya indirmesi ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşması gerektiğini söylüyor.

Modi sürdürülebilir yaşam tarzlarını benimsemek için küresel bir baskı çağrısında da bulundu. Ambalajdan diyete kadar birçok alanda tüketici tercihlerine atıfta bulunarak, “Akılsız ve yıkıcı tüketim yerine dikkatli ve bilinçli kullanıma ihtiyacımız var. Milyarlarca insan tarafından yapılan bu seçimler, iklim değişikliğine karşı mücadeleyi bir adım öteye taşıyabilir” dedi. Reuters

Diğer İçerikler