Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Suudi Arabistan ile önemli enerji işbirliği gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Maddi olarak miktarı netleşmedi. 4-5 bin megavatlık yenilenebilir enerji projesine ilgi duyduklarını görüyoruz.” dedi.

Bayraktar, son iki aydır BAE ile gerçekleştirilmesi muhtemel enerji projelerine yoğun olarak odaklanıldığını belirterek, “BAE ile toplamda 50,7 milyar dolarlık anlaşma seti bulunuyor. Bunun 29,7 milyar doları enerji projeleri. Enerji projelerinde de ağırlıklı olan kısım yenilenebilir enerji, rüzgar, güneş, deniz üstü rüzgar enerjisi projeleri, doğal gaz ile hidrojen ve yeşil amonyak üretiminin olduğu bir proje setimiz var.” diye konuştu.

Yenilenebilir enerjide 5 bin megavat yatırım hedefi

Bayraktar, Türkiye’nin 2035 yılına kadar her yıl 3 bin 500 megavat güneş, 1500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı hedefi olduğuna dikkati çekerek, “Sürekli elektrik üretebilecek bir santral düşünüldüğünde yaklaşık yeni 6 Atatürk Barajı devreye almış olacağız bu projeleri hayata geçirdiğimizde.” ifadesini kullandı.

Yeni nükleer enerji projelerine ilişkin ise Bayraktar, şunları kaydetti:

“Trakya projesi için ağırlıklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti ve ilgili şirketlerle görüşüyoruz. Müzakerelerimiz önemli bir olgunluk seviyesine ulaşmış durumda. Bir diğer proje Sinop’ta da Rosatom ile yıllardır devam eden çalışmalarımız var.

Bakan Bayraktar, ayrıca küçük modüler reaktörler konusunda da ABD ve İngiltere ile işbirliği konusunun değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye’nin 2053’te karbon nötr olma hedefine de değinen Bayraktar, “Kaynakta ve teknolojide net ihracatçı bir Türkiye hedefimiz var.” dedi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler