Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Libya’nın petrol ve doğal gazda büyük bir potansiyeli olduğunu belirterek, “Biz bu konuda birçok şirket ve ülkeyle işbirliğine hazırız ve istekliyiz.” dedi.

Bakan Bayraktar, Libya’nın başkenti Trablus’ta düzenlenen Libya Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

Son dönemde küresel enerji piyasalarının, Kovid-19 salgını, küresel tedarik zincirindeki aksaklıklar, yüksek emtia ve enerji fiyatları ve jeopolitik krizler gibi pek çok zorluklarla sınandığına dikkati çeken Bayraktar, “Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek ve enerji arzını güvence altına almak için güvenilir ve uygun fiyatlı enerji temini her geçen gün daha da zorlaşıyor.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, “Bunun için mutlaka uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var. Dolayısıyla, enerji piyasalarını ve küresel ekonomiyi karbondan arındırabilmek için, bu zorlukların üstesinden gelmek üzere kolektif olarak bazı adımlar atmamız gerekiyor.” diye konuştu.

“Sürdürülebilir bir enerji dönüşümü için politikalar belirlemeliyiz”

Bakan Bayraktar, başarılı ve sürdürülebilir bir enerji dönüşümü için akılcı, duyarlı, makul, esnek, adil ve dijital bir enerji dönüşümü olması gerektiğini belirterek, “Bu sürdürülebilir enerji dönüşümünü destekleyecek politikalar belirlememiz ve düzenlemeler yapmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler