Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin kritik madenler konusunda büyük potansiyeli bulunduğunu belirterek, “Afrika, Batı ve Orta Asya bölgeleri başta olmak üzere tüm ülkelerle işbirliği yapmaya hazırız.” dedi.

Bayraktar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Geleceğin Mineralleri Forumu 3. Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin kritik madenlerde yüksek potansiyele sahip olduğuna işaret eden Bayraktar, son 20 yıldır madencilik alanına yapılan yatırımlarla ihracatın her yıl istikrarlı şekilde arttığını söyledi.

Bayraktar, kritik madenler konusunda potansiyeli canlandırmak için 2020’de Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsünün kurulduğunu, 2022’de ise Eskişehir’de dünyanın ikinci büyük nadir toprak elementleri rezervinin keşfedildiğini dile getirdi.

Eskişehir’de yıllık 570 bin ton nadir toprak elementi işleyecek endüstriyel bir tesis kurmayı hedeflediklerini belirten Bayraktar, “Afrika, Batı ve Orta Asya bölgeleri başta olmak üzere tüm ülkelerle işbirliği yapmaya hazırız. Bu alandaki tecrübe ve uygulamalarımızı paylaşmayı, meslektaşlarımız ve uzmanlardan yeni şeyler öğrenmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler