Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerde hasar alan şehirleri tekrar kalkındırmak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Adıyaman Valiliğini ziyaret eden Bayraktar, Şeref Defteri’ni imzaladı, Vali Osman Varol’dan kentteki çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra Valilik Toplantısı Salonu’nda düzenlenen anma programında konuşan Bayraktar, bu acı günde milletin yanında olduklarını bir kez daha göstermek için burada olduklarını söyledi.

6 Şubat’ın büyük bir felaket olduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

“Sadece bir ilde değil 11 ili etkiledi. Çok büyük bir coğrafyayı etkiledi. Böyle büyük bir felaket, böyle büyük bir acı ama hemen akabinde, devlet bütün imkanlarıyla, bütün kurumlarıyla burada olmaya gayret etti. Milletimiz bütün imkanlarını seferber etti. Ben o dönemde Hatay’da görevliydim. Memleketimizin ne kadar büyük bir memleket olduğunu bu vesileyle hep beraber görmüş olduk. Burada aramızda temsilcileri olan madenci kardeşlerim var. Yaklaşık 10 bin madenci arkadaşımız deprem bölgelerinde görev aldı. Bir kısmı Adıyaman’daydı. Onlar da kendi canlarını adeta hiçe sayarak o enkazların altından vatandaşlarımızı canlı bir şekilde çıkarmak için çok büyük bir fedakarlık ortaya koydu. Gayret gösterdiler. Ben huzurlarınızda onlara çok teşekkür ediyorum.”

“10 bin depremzedenin konaklamasını sağladık”

Yaraların hızlı bir şekilde sarılması, şehirlerin kalkınması, inşası ve ihyası için faaliyetlere başladıklarını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın seçimlerden sonra her kabinede bizlere talimatı, deprem şehirlerimizin bir an önce inşasının ihyasının sağlanması, bu şehirlerimizin tekrar eski günlerine hem sosyal yaşamına hem iktisadi yaşamına tekrar dönmesi için gayret etmesi yönünde oldu. Dolayısıyla bizler de bu çerçevede çalışıyoruz. Bir de gereğini yapmaya gayret ettik. Deprem döneminde hepimizin malumu konteyner kentler oluşturduk. Gerek Bölge Müdürlüğümüzün ilk etapta depremzedelere açılması, daha sonra Cendere Konteyner Kenti’nde 266, Türmüz Konteyner Kenti’nde 965 ve Adıyaman Bölge Müdürlümüzde yaklaşık 200 konteynerle beraber 10 bin depremzedenin konaklamasını sağladık. Halen buna devam ediyoruz.”

Kaynak: AA

Diğer İçerikler