Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 2024 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan enerji ve maden yatırımlarını değerlendirerek, “2024’te enerji ve madencilik sektörüne toplam 181,7 milyar lira kamu yatırımı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıla kıyasla enerji sektörüne yapılacak yatırımın 2024’te yüzde 70 artışla 75,7 milyar lira, madencilik sektörüne yapılacak yatırımın da yüzde 34 artışla 106 milyar lira olacağını kaydetti.

En büyük yatırımı doğal gaz ile petrol arama ve üretim çalışmaları için yapacaklarını aktaran Bayraktar, “Sakarya Gaz Sahası ve Gabar bölgesi başta olmak üzere üretim alanlarımızı genişletmek ve üretimi artırmak için yaklaşık 100 milyar liralık yatırım planlıyoruz. Bu kapsamda 2024’te 327 bin metre arama, 399 bin metre üretim sondajı yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Her yıl 5 bin megavatsaat yenilenebilir yatırım

Bayraktar, özel sektörün katkısı ile her yıl 5 bin megavat rüzgar ve güneş enerjisi santralini devreye alacaklarını belirterek, “Hedefimiz, bu yatırımlarla 2035’e kadar mevcut kurulu gücümüze toplam 60 bin megavatlık ilave yenilenebilir kurulu gücü eklemektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler