OPEC’in üçüncü en büyük üreticisi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) devlet petrol şirketi olan Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), 2022 ve 2026 yılları arasında upstream, downstream ve düşük karbon düşük karbonlu yakıt işletmelerine 127 milyar dolar kadar yatırım yapacak.

Yatırım, BAE’nin petrol ve gaz üretim kapasitesini genişletmesine, downstream segmentte daha fazla finansman sağlamasına ve düşük karbonlu yakıt işine ve temiz enerji hedeflerine daha fazla fon aktarılmasına yardımcı olacak.

ADNOC, yönetim kurulunun 2022-2026 sermaye planını onaylamasının ardından, beş yıllık sermaye harcama planıyla “büyümeyi ve çeşitlendirmeyi daha da fazla teşvik etmeye” odaklanıyor.

Geçen ay, ADNOC, 2030 yılına kadar ham petrol üretim kapasitesini günde 5 milyon varile yükseltmek için artan sondaj faaliyetlerine ve yeteneklerine 6 milyar dolara kadar fon sağlama taahhüdünde bulunduğundan petrol ve gaz üretim kapasitesinin genişletilmesine yönelik büyük bir yatırımı zaten duyurmuştu. Şu anda OPEC üyesinin ham petrol üretim kapasitesi günde 4 milyon varil civarında. Oil Price

Diğer İçerikler