Avrupa’da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatının yatay seyretmesine ve talepteki düşüşe rağmen, LNG altyapı kapasitesinin talebin oldukça üzerinde arttığı tespit edildi.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA), tarafından yayımlanan Avrupa LNG Kapasitesi Takipçisi verilerine göre, Avrupa’nın LNG kapasitesi 2022’nin başından beri 36,5 milyar metreküp arttı.

Geçen yıl ocak-eylül döneminde Avrupa’nın LNG ithalatı 2021’in aynı dönemine göre yüzde 62 artarken, LNG ithalatı bu yılın aynı döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla neredeyse yatay seyretti.

Avrupa’daki LNG terminallerinin kullanım oranı ocak-eylül döneminde ortalama yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Avrupa bu yıl altı yeni LNG terminalinin yanı sıra daha önce yedekte bekletilen bir terminal ve yeni bir yüzer depolama yeniden gazlaştırma ünitesi (FSRU) ekledi ancak LNG ithalatı durağanlaştı ve gaz tüketimi düşmeye devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve İngiltere, eylül itibarıyla toplam 125 milyar metreküp LNG ithal etti.

Sadece AB, ocak-temmuz döneminde LNG ithalatı için 41 milyar avro harcarken, ithalatın en büyük kısmı 17,2 milyar avroyla ABD, 5,5 milyar avroyla Rusya ve 5,4 milyar avroyla Katar’dan yapıldı.

Avrupa’nın ocak-eylül döneminde Rusya’dan LNG ithalatı 2022’nin aynı dönemine göre sabit kaldı. Öte yandan, ülke bazında İspanya ve Belçika’nın bu yıl Rusya’dan LNG ithalatı geçen yıla göre yüzde 50 artış gösterdi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler