Avrupa enerji fiyatları rekor seviyelerde olabilir, ancak bir Bloomberg analizine göre fiyatların yükselmeye devam etmesi hala mümkün. Tabii ki, doğal gaz fiyatları sadece Avrupa’da değil, her yerde yükseliyor. ABD’nin gaz ihracatı daha fazla artıyor ve tüm zamanların rekorlarını kırıyor. Pandemi kısıtlamalarından çıkan Avrupa için, insanlar işe döndükçe artan doğal gaz ve elektrik talebi, daha yüksek fiyatları ve dolayısıyla enflasyonu tetikliyor. Almanya, yüksek enerji fiyatları sayesinde 2008’den bu yana en yüksek enflasyonla mücadele ediyor.

Tipik olarak, yılın bu zamanında doğal gaz talebi hala düşük. Talebin tipik olarak düşük olduğu bir zamandaki yüksek fiyatlar, doğal gaz stoklarının çok düşük seviyelerde olduğu Avrupa için zorlu kış sezonu öncesinde endişeye sebep oluyor.

Bu duruma rüzgar enerjisi de yardımcı olmuyor, çünkü düşük rüzgar hızları ve yüksek sıcaklıklar yenilenebilir enerji üretimini azaltıyor ve bu süreçte daha yüksek kömür tüketiminin kapısını açıyor.

Eğer Avrupa hala kendi fosil yakıtlarının, kış fiyat sıkışıklığını önleyeceğini umuyorsa, bu yanlış olur. Bu noktada Engie SA’nın EnergyScan analitik birimi Başkanı Julien Hoarau, Avrupa’nın ciddi boyuttaki enerji sorunlarının henüz daha başlamadığının altını özellikle çiziyor. Oil Price

Diğer İçerikler