Komisyon bugün, Avrupa İklim-Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na katılmaları için şehirlere yönelik bir çağrı başlattı. Misyonun hedefleri, 2030 yılına kadar iklim açısından nötr ve akıllı 100 Avrupa şehrine ulaşmak ve bu şehirlerin tüm Avrupa şehirlerinin 2050 yılına kadar aynı şeyi izlemesini sağlamak için deney ve yenilik merkezleri olarak hareket etmesini sağlamaktır.

Misyona katılmak, seçilen şehirleri Avrupa Yeşil Anlaşması’nın bir parçası olarak iklim tarafsızlığına geçişte inovasyonun ön saflarına yerleştirecek. İklim değişikliğine karşı mücadele giderek çözümlerin yaygınlaştırılmasına dönüştüğü için, şehirler iklim nötrlüğüne ulaşmak için politikaların ilk uygulayıcıları olacak en iyi konumdadır. Bu süreçte, daha az hava ve gürültü kirliliği, daha az trafik sıkışıklığı, daha düşük enerji faturaları ve daha sağlıklı yaşam tarzları açısından topluluklarına birden fazla fayda sağlamalarına olanak tanıyacaktır.

Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “İklim tarafsızlığına ulaşma çabalarımızın ön saflarında şehirlere ihtiyacımız var. Birçoğunun zaten bizimle paylaştığı coşku ve hırsı görmek harika. Şehirleri, yalnızca iklim nötrlüğü yolculuğunda çok ilerlemiş olanları değil, aynı zamanda dönüşümlerinin daha erken bir aşamasında olanları da bu çağrıya katılmaya şiddetle teşvik etmek istiyorum.” European Commission

Diğer İçerikler