Avrupa İklim Yasası konusunda eş-yasa koyucular arasında yapılan geçici anlaşma memnuniyetle karşılandı. Avrupa Yeşil Anlaşmasının temel unsurlarından biri olan Avrupa İklim Yasası, AB’nin 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşma taahhüdünü ve 1990 seviyelerine kıyasla 2030 yılına kadar net sera gazı emisyonlarını en az %55 azaltma ara hedefini vurgulamaktadır. Avrupa İklim Yasası ile ilgili bu anlaşma, Temmuz 2019’da Başkan’ın Siyasi Yönergelerinde açıklanan taahhütlerden birini yerine getiren von der Leyen Komisyonu için önemli bir kilometre taşıdır.

Başkan Ursula von der Leyen: “Avrupa Yeşil Anlaşmasının bu temel unsuru üzerinde bir anlaşmaya vardığımız için çok mutluyum. 2050 yılına kadar ilk iklim nötr kıta olma yönündeki siyasi taahhüdümüz artık yasal bir taahhüt. İklim Yasası, AB’yi yeni nesil için yeşil bir yola koyuyor. Bu, çocuklarımıza ve torunlarımıza bağlayıcı taahhüdümüzdür.” dedi.

Avrupa Yeşil Anlaşmasından sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans: “Bu, AB için dönüm noktası niteliğinde bir an. Önümüzdeki 30 yıl için politikalarımıza rehber olarak, iklim tarafsızlık hedefimizi bağlayıcı mevzuata yazmak için iddialı bir anlaşmaya vardık. İklim Yasası, AB’nin yeşil toparlanmasını şekillendirecek ve sosyal açıdan adil bir yeşil geçişi sağlayacaktır. Bugünkü anlaşma, iklim kriziyle mücadelede lider olarak küresel konumumuzu da güçlendiriyor. Dünya liderleri Dünya Günü’nde bir araya geldiğinde, uluslararası ortaklarımıza ilham vermesini umduğumuz bu olumlu haberle AB masaya gelecek. Bu, halkımız ve gezegenimiz için güzel bir gün.” dedi. European Commission

Diğer İçerikler