Asya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatları, yeni bir koronavirüs çeşidinin potansiyel etkisine ilişkin endişelerle bu hafta düşüş kaydetti, ancak yine de yüksek ısıtma talebi ve sevkiyat sorunları düşüşü frenledi.

Endüstri kaynakları, ocak ayı teslimatı için Kuzeydoğu Asya’ya yapılan ortalama LNG fiyatının, bir önceki haftaya göre 0,6 $ veya %1,6 düşüşle, metrik milyon İngiliz ısı birimi (mmBtu) başına 36,1 $’a düştüğünü açıkladı.

Avrupa merkezli bir tüccar, “Fiyatlar orta vadede yükselmeye devam edebilir, ancak bir (virüs) varyantıyla ilgili haberler potansiyel olarak bir miktar düşüşe neden olabilir.” dedi.

Güney Afrika’da tespit edilen yeni bir koronavirüs varyantı haberi, bilim adamları mutasyonun aşıya dirençli olup olmadığını bulmaya çalışırken, AB ve İngiltere’nin sınır kontrollerini sıkılaştırmasıyla küresel hisse senetlerini ve petrol piyasalarını alt üst etti.

Veri istihbarat firması LNG piyasaları analisti Robert Songer, “Kimsenin fiyatlardaki düşüşün uzun sürmesini beklediğinden emin değilim. Yeni talep ortaya çıktıkça ve arzın bir miktar dalgalanmasıyla fiyatlar son birkaç gün içinde küresel olarak yeniden tırmanıyor. Avrupa’da Nord Stream 2’nin uygulanmasına ilişkin endişeler gündemi yönlendirmeye devam ediyor ve Asya’da talep yeniden artıyor” dedi.

Rystad Energy, Batı ve Güney Avrupa’nın bu ay 5,5 milyon ton LNG ithal ettiğini ve Ekim ayındaki 5,7 milyon tonu geçme yolunda olduklarını açıkladı. Açıklamada, “Panama Kanalı’ndaki artan tıkanıklık, ABD’li ihracatçılar Ümit Burnu üzerinden Asya’ya çetin bir yolculuk yapmaktansa Atlantik havzasında kalmayı seçebilecekleri için Avrupa’nın yararına çalışıyor olabilir” ifadelerine yer verildi. Reuters

Diğer İçerikler