Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA), Enea Consulting ve Deloitte Australia ile ortaklaşa, ülkenin enerji geçişini hızlandırmak için biyoenerji kapasitesinin artırılmasına yardımcı olacak bir yol haritası geliştirdi.

ARENA’ya göre Avustralya, biyoenerji kapasitesini artırarak sera gazı emisyonlarını azaltabilir, güvenli enerji tedariki sağlayabilir, atık geri kazanımını iyileştirebilir ve ekonomiyi canlandırabilir.

Yol Haritasında, biyoenerji sektörü tarafından Avustralya’nın GSYİH’sine yıllık 10 milyar AUS (7,2 milyar ABD Doları) kadar eklenebileceği ve 26.200 yeni istihdam yaratılabileceği, sera gazı emisyonlarının %9 oranında azaltılabileceği belirtiliyor.

Avustralya hükümeti, yol haritasının uygulanmasını desteklemek için ARENA’ya 33,5 milyon Avustralya Doları (24,2 milyon ABD Doları) tutarında fon sağladı. Hükümet, biyoenerji endüstrisindeki özel ve kamu sektörlerinin bir sonraki yatırım ve politika kararlarını bilgilendirmek için yol haritasını kullanacak.

ARENA CEO’su Darren Miller: “Biyoenerji, Avustralya’nın gelecekteki enerji karışımını ve ekonomimizi tamamlamak için önemli bir potansiyele sahiptir. Çok çeşitli olduğu için biyoenerji, konut, ticari ve endüstriyel uygulamalarla birden fazla sektöre fayda sağlayabilir. Tarımsal atıklarımızı azaltmanın yanı sıra biyoenerji, dekarbonizasyonun zor olduğu sektörlerdeki emisyonları azaltabilir ve diğer düşük emisyonlu teknolojileri tamamlayabilir. Biyoenerji Yol Haritası, biyoenerjide yıllarca süren çalışmalara ve bu projelerden alınan derslere dayanıyor ve biyoenerji sektörü için ileriye doğru net bir yol ortaya koyuyor. ARENA’nın sektöre havacılık ve denizcilik biyoyakıtlarında yeni araştırma, geliştirme ve dağıtım projelerinin finansmanında yardımcı olacak Avustralya Hükümeti’nden gelen ek finansmanı memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi. Power Engineering

Diğer İçerikler