Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser salı günü yaptığı açıklamada, havayolu taşımacılığının toparlanması ile birlikte küresel petrol yedek üretim kapasitesinin gelecek yıl azalabileceğini ve bu durumun pazarın şu anda sahip olduğu önemli bir tamponu ortadan kaldırabileceğini söyledi. Nasser: “Sektörün şu anda günde 3-4 milyon varil (bpd) seviyesindeki yedek kapasitesi piyasaya bir miktar rahatlık sağlıyor, ancak endişem, tamponun özellikle talebin daha da artmasının beklendiği gelecek yıl azalabileceği” dedi. Şu anda 2019’daki 7,5 milyon varil seviyesinin 3 milyon varil gerisinde kalan jet yakıtı talebindeki bir artışın tüm yedek kapasiteyi ortadan kaldıracağını da sözlerine ekledi.

Yedek kapasite, üreticilerin piyasayı daraltabilecek ve fiyatlarda büyük dalgalanmalara neden olabilecek planlanmamış kesintilere hızla yanıt vermesini sağladığı için petrol piyasası için önemli bir tampon görevi görüyor.

Nasser, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın maksimum sürdürülebilir üretim kapasitesini 2027 yılına kadar günde 1 milyon varil daha artırarak 13 milyon varile çıkarmayı planladığını yineledi. Nasser, “Sektörümüzde kapasite genişletme yaklaşık 5-7 yıl sürüyor ve dünyada kapasiteyi artırmak için yeterli yatırım yok, bu büyük bir endişe kaynağı” dedi. Petrol talebinin 2022’de günlük 100 milyon varili aşmasının beklendiğini de sözlerine ekledi. Reuters

Diğer İçerikler