Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) 332 fabrikadan 65’inin çatısına güneş enerji sistemi (GES) kurularak tüketilen elektrikten yüzde 10 tasarruf sağlandı.

Antalya OSB’de 5 yıl kadar önce başlatılan “Çatılara Özgürlük” projesiyle, fabrikaların çatıları GES ile donatılıyor. Çatısı panellerle kaplanan fabrikalar, enerjisini güneşten alıyor, ihtiyaç fazlası elektriği ise satıyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve OSB Başkanı Ali Bahar, AA muhabirine, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla sanayiciler olarak GES yatırımına yöneldiklerini söyledi.

Özellikle bu yıl GES ile tanışan fabrika sayısında önemli bir artış yaşandığını belirten Bahar, “65 sanayi kuruluşumuz çatılarını GES’le donattı. Bu yaklaşık 53 milyon kilovatsaate tekabül ediyor. OSB’nin 500 milyon kilovatsaat elektrik kullanımının yüzde 10’u güneş enerjisinden sağlanıyor.” dedi.

Sanayiciden gelen talep doğrultusunda TEİAŞ ile görüşerek bölgenin güneş enerji sistemi kapasitesini 80 megavattan 160 megavata çıkardıklarını kaydeden Bahar, en kısa zamanda bölgedeki tüm fabrikaların çatısının panellerle kapanmasını temenni etti.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler