OPEC+ grubunun toplu üretim kesintilerini daha da hafifletmek için önümüzdeki hafta karar vermesi bekleniyor, ancak Bloomberg tarafından yapılan ankete göre analistler ve tüccarlar, ağustos ayındaki ek arzın muhtemelen piyasadaki arz açığından daha az olacağını düşünüyorlar.

OPEC+ Bakanları, Nisan ayından bu yana ilk toplantıda piyasaya petrol arzının yönetimine nasıl devam edileceğine karar vermek için 1 Temmuz’da bir araya gelecekler.

OPEC+ temmuz ayı sonuna kadar üretimi günde 2,1 milyon varil (bpd) artırmış olacak. Şimdi piyasa OPEC’den bir sonraki hamleyi bekliyor. Grubun ağustos ayından itibaren kesintileri daha da gevşetmeyi düşündüğüne dair raporlar şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Bloomberg’in anket yaptığı 15 analistten 13’ü OPEC+’ın daha fazla üretim yapacağını bekliyor, ancak ortalama tahminleri ağustos ayından itibaren günde yaklaşık 510.000 varil düzeyinde.

Birçok analist, grubun gevşemede acele etmeyeceğine inanıyor. Abdulaziz bin Salman bu ayın başlarında Rusya’da düzenlenen bir forumda, “Talebi karşılamak için her zaman iyi miktarda arz olacak, ancak arzı görmeden önce talebi görmemiz gerekecek” dedi. Oil Price

Diğer İçerikler