İklimle ilgili faaliyet yürüten Almanya merkezli düşünce kuruluşu Agora Energiewende, bu ülkeye ilişkin verileri kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Almanya’nın 2022 yılı enerji tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 4,7 azalarak yeniden birleşmeden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bunda artan enerji fiyatları, ılıman hava ve Rus gazı ithalatındaki ani düşüş nedeniyle hükümetin vatandaşlara enerji tasarrufu çağrısı yapması etkili oldu.

Almanya’nın karbondioksit emisyonları ise geçen yıl sabit kalarak, daha yüksek petrol ve kömür kullanımının daha düşük enerji tüketimini ve yenilenebilir enerji üretimini dengelemesi nedeniyle iklim hedeflerini tehlikeye attı.

Berlin merkezli düşünce kuruluşu yaptığı açıklamada, “Ancak kömür ve petrol kullanımının artması, enerji tasarrufu yoluyla emisyonlarda sağlanan azalmayı geçersiz kıldı (etkisiz hale getirdi)” ifadesine yer verdi.

Kuruluş, yenilenebilir enerjinin Almanya’nın elektrik karışımında yüzde 46’lık bir rekor paya ulaşmasına rağmen, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin sera gazı emisyonlarının geçen yıl 761 milyon ton civarında olduğunu, 756 milyon ton hedefini yakalayamadığı ve 1990’a kıyasla yüzde 40’lık bir kesinti öngören 2020 kriterinin gerisinde kaldığını aktardı.

Çevreci düşünce kuruluşunun raporunda ülkenin 2022 yılında gezegeni ısıtan başlıca gaz olan 761 milyon metrik ton karbondioksite eşdeğer salım yaptığı belirtildi.

Bu rakam, bir önceki yılın biraz altında ancak Almanya’nın 2020 yılına kadar emisyonları yüzde 40 oranında azaltma hedefinin üzerinde. Euronews

Diğer İçerikler