Sel, insan kaynaklı iklim değişikliğinin aşırı hava koşullarını tahmin edilenden daha da kötüleştirdiği korkusunu artırıyor. Almanya’da bu hafta yaşanan sellerin yoğunluğu ve ölçeği, rekorların bu kadar geniş bir alanda veya bu kadar kısa sürede kırılmasını beklemeyen iklim bilimcilerini şok etti.

İki hafta önce sıcaklıkların 49,6 C’nin üzerine çıktığı ABD ve Kanada’daki ölümcül sıcak hava dalgasının ardından, Orta Avrupa’daki sel insan kaynaklı iklim bozulmasının havayı tahmin edilenden daha da kötüleştirdiği yönündeki korkuları artırdı.

Almanya’nın temmuz ayı boyunca genellikle 80 litre yağış alan bir bölgesinde, Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren-Vestfalya’nın bazı kesimleri 48 saat içinde metrekareye 148 litre yağmur altında kaldı.

Bir düzineden fazla rekorun en çarpıcısı Köln-Stammheim istasyonunda kırıldı ve 24 saat boyunca 154 mm yağmur altında kaldı ve kentin önceki günlük en yüksek değeri 95 mm idi.

İklim bilimciler uzun zamandır insan emisyonlarının daha fazla sel, sıcak hava dalgası, kuraklık, fırtına ve diğer aşırı hava biçimlerine neden olacağını tahmin ediyorlardı, ancak son ani artışlar birçok beklentiyi aştı.

Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü’nde küresel değişim klimatolojisi ve hidroloji profesörü Dieter Gerten, “Önceki rekorun ne kadar üzerinde olduğuna şaşırdım. Sadece normalin üzerinde değil, aynı zamanda uzamsal kapsam ve geliştirdiği hız açısından beklemediğimiz alanlarda da görüyoruz.” dedi.

Bazı uzmanlar, son felaketlerin iklim sisteminin tehlikeli bir eşiği aşmış olabileceğine işaret etmesinden korkuyor. Düzgün yükselen sıcaklıklar ve sürekli artan aşırı uçlar yerine, Kuzey Kutbu’ndaki kuraklık veya buz erimesinden kaynaklanan zincirleme etkilerin bir sonucu olarak eğilimin giderek “doğrusal olmayan” veya inişli çıkışlı olup olmadığını inceliyorlar. Bu teori tartışmalıdır, ancak son olaylar bu olasılık ve geçmiş gözlemlere dayanan modellerin güvenilirliği hakkında daha fazla tartışmaya yol açmıştır.

Gerten, “Doğrusal olmayan olayları daha iyi modellememiz gerekiyor” dedi. “Biz bilim adamları, son yıllarda daha önce meydana gelen ve beklenenden daha sık ve daha yoğun olan bazı olaylara şaşırdık.” dedi. The Guardian

Diğer İçerikler