Almanya ve Norveç, yenilebilir enerji alanında iş birliğinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiriye imza attı.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra çok bağımlı olduğu Rus gazından mahrum kalan Almanya, her yerde ekonomisini yeşil hale getirmek için alternatif enerji kaynakları ararken, özellikle Avrupa’nın önde gelen gaz tedarikçisi haline gelen Norveç’e yöneldi.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck’ın Oslo ziyareti sırasında Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere ile imzaladığı bildiride, iki ülkenin hidrojen, batarya teknolojisi, rüzgar enerjisi ve doğal gaz iş birliğine yönelik adımlar atacağı belirtildi.

Küresel ısınmayla mücadelede önemli bir role sahip olan yer altı karbon depolama alanında iki ülkenin iş birliği yapacağının ifade edildiği bildiride, Berlin’in kapatmak istediği kömürle çalışan elektrik santrallerinin yerine 2030’a kadar Norveç gazıyla çalışan belirsiz sayıda elektrik santralinin inşa edileceği aktarıldı.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna’daki savaş nedeniyle Avrupa’da zor zamanlar yaşandığını belirterek “Enerji krizinin ortasında, Norveç’in Avrupa için güvenilir bir gaz tedarikçisi olarak ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ancak aynı zamanda daha hızlı bir şekilde daha fazla yenilenebilir enerjiye geçmemizin ne kadar önemli olduğunu da değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı. BloombergHT

Diğer İçerikler